Na czym polega dezynfekcja pomieszczeń poprzez zamgławianie?

Działanie urządzeń zamgławiających

Zamgławianie może być przeprowadzone za pomocą dwóch różnych metod. Są to:

  • wykorzystanie sprzętu ultradźwiękowego – wariant ten wymaga zastosowania znacznej ilości płynu. Urządzenia mają przy tym tendencję do częstych awarii. Wydajniejsze systemy domowe mogą pracować bez usterek przez kilka miesięcy, jeżeli proces odbywa się z użyciem wody. Wykorzystanie środków chemicznych jeszcze bardziej skróci ten okres, ponieważ urządzenia pracujące w oparciu o ultradźwięki nie są odporne na ich działanie.
  • wykorzystanie dysz zamgławiających – mają one znaczną przewagę nad urządzeniami ultradźwiękowymi – m.in. ze względu na długi (w zasadzie niemający określonej granicy przydatności) czas eksploatacji dysz. Co więcej, zamgławiacze do dezynfekcji pomieszczeń oparte na systemie dysz mogą pracować w trybie ciągłym, potrzebując jedynie niewielkiej ilości płynu. Efekt zamgławiania nie różni się przy tym od tego uzyskiwanego z wykorzystaniem ultradźwięku.

 

Co można odkażać za pomocą zamgławiania?

Generator mgły jest w stanie w cyklu pracy (od parunastu minut do kilku godzin w zależności od technologii pracy, jego wydajności i wielkości pomieszczenia) dotrzeć do każdej przestrzeni we wnętrzu. Strumień powietrza powoduje rozproszenie mgły w całym pomieszczeniu, a gęsta mgła wytwarzana przez urządzenie penetruje wszystkie powierzchnie, pozostawiając na ich powierzchni cienką warstwę środka dezynfekującego.

Metodą zamgławiania dezynfekuje się sprzęty, powierzchnie, ściany, podłogi i powietrze – jednym słowem wszystko, co znajduje się w pomieszczeniu. Niegdyś była to metoda popularna przy pozbywaniu się insektów i grzybów - teraz, w dobie pandemii koronawirusa, dezynfekcja przez zamgławianie odgrywa ważną rolę w sterylizacji pomieszczeń, gabinetów, oddziałów, korytarzy i innych przestrzeni w placówkach ochrony zdrowia, gdzie aseptyka stała się tak ważna jak nigdy dotąd. Kolejna zaleta: odkażanie za pomocą zamgławiania jest szybkie, co ma kolosalne znaczenie dla np. karetek pogotowia, które muszą być jak najszybciej gotowe na podjęcie pacjentów.

Dezynfekować za pomocą generatora mgły można z powodzeniem nie tylko w szpitalach i karetkach, ale także w laboratoriach, szatniach, autobusach, biurach czy restauracjach ( i wielu, wielu innych miejscach).  Popularność tej metody dezynfekcji rośnie z każdym dniem, ponieważ to bezpieczny, wydajny i skuteczny sposób. Żadna inna metoda nie będzie równie precyzyjna jak zamgławianie - drobiny mgły przenikną w każdą, nawet najmniejszą szczelinę, zwiększając bezpieczeństwo użytkowników w znaczący sposób.