W jaki sposób można dezynfekować pojazdy kołowe?

Dezynfekcja pojazdów kołowych to wymóg w wielu branżach. Trudno jest sobie wyobrazić wykonywanie przewozu zwierząt, pasz czy produktów spożywczych w zaniedbanych samochodach ciężarowych, które nie przeszły wcześniej dokładnej dezynfekcji. Jest to również niezwykle istotne w gospodarstwach rolnych i ogrodniczych, w których ogromny udział  ma bioasekuracja, czyli zapobieganie rozprzestrzeniania się wirusów i bakterii na fermie (głównie afrykańskiego pomoru świń). Jest to jedna z podstawowych przyczyn, przez którą tak dba się o sterylność pojazdów. 

Istnieje szereg przepisów prawnych o dezynfekcji pojazdów kołowych, takich jak środki transportu zbiorowego, pojazdy medyczne, ciężarówki przewożące żywność i zwierzęta. W przypadku tych ostatnich niezwykle ważne są regulacje Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Zgodnie z nią wszystkie środki transportu przewożące żywność muszą mieć dziennik sanitarny. Zapisuje się w nim każde mycie i dezynfekcję pojazdu oraz jego części załadunkowej. Jest to niezwykle istotny dokument, a w przypadku jego braku zostają wyciągnięte konsekwencje prawne. Jeśli chodzi o przewóz zwierząt, pojazdy do tego przeznaczone regulowane są systemem HACCP. Dokument przewiduje specjalny protokół spisany po dezynfekcji, który firma powinna przedstawić w razie kontroli. Obejmuje między innymi odkażanie chłodni, mycie naczep, informacje o każdorazowym czyszczeniu i dezynfekcji komory ładunkowej przed załadunkiem.

Czym jest bioasekuracja?

Wszystkie działania mające na celu ochronę terenów gospodarstw rolnych przed szkodliwymi mikroorganizmami noszą nazwę bioasekuracji. Jej kluczowym etapem jest właśnie dezynfekcja, która obejmuje nie tylko dbanie o sterylne warunki w magazynach, pomieszczeniach gospodarczych, oborach czy silosach, ale także w pojazdach rolniczych i dostawczych. Stosuje się ją przede wszystkim w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się drobnoustrojów w gospodarstwie mogących zaszkodzić plonom czy zwierzętom. Obecnie największym przeciwnikiem rolników jest wirus afrykańskiego pomoru świń. Aby przestrzegać wszystkich zaleceń związanych z prawidłową bioasekuracją terenów, wprowadzono wiele nowoczesnych rozwiązań. Są to między innymi kuwety do mycia czy bramy bioasekuracyjne dla pojazdów

Brama bioasekuracyjna dla pojazdów

Brama bioasekuracyjna przeznaczona jest do dezynfekcji każdego typu pojazdów: samochodów ciężarowych, osobowych, maszyn rolniczych. Jest to jedna z najlepszych metod dostępnych na rynku, która skutecznie zapobiega przenoszeniu chorobotwórczych drobnoustrojów. Przejazdowa kurtyna dokonuje pełnej dezynfekcji każdej zewnętrznej powierzchni pojazdu, również podwozia. Najlepszym sposobem użycia bramy bioasekuracyjnej jest jej montaż na stałe przed wjazdem do gospodarstwa rolnego, przedsiębiorstwa czy innego miejsca, w którym jest zachowana wzmożona dezynfekcja pojazdów. Pełen oprysk środkiem przez bramę bioasekuracyjną trwa zaledwie kilkanaście sekund i jest skuteczniejszy niż chociażby dezynfekcja ręczna. Każdy przejeżdżający samochód zraszany jest zawsze czystym preparatem dezynfekującym o stałym stężeniu, co podnosi efektywność procesu.

Inne sposoby dezynfekcji pojazdów

Na rynku dostępnych jest wiele sposobów dezynfekcji pojazdów, z czego najskuteczniejszym i najpopularniejszym jest przejazd przez bramę bioasekuracyjną. Pozostałe metody to między innymi:

  • maty przejazdowe,
  • mycie ręczne,
  • kilkudniowa kwarantanna pojazdu,
  • składane kuwety,
  • ozonowanie (dotyczy głównie wnętrza i nie wpływa na zewnętrzne elementy auta).

Bez względu na wybór sposobu dezynfekowania pojazdów kołowych zabieg ten powinni wykonywać:

  • przewoźnicy pasz i zwierząt,
  • przewoźnicy żywności,
  • weterynarze,
  • firmy cateringowe,
  • zakłady dokonujące uboju zwierząt