Jak dbać o czystość koszów w zakładach piekarniczych?

Wykonane są z tworzywa sztucznego przystosowanego do kontaktu z żywnością i posiadającego niezbędne atesty. Ścianki pojemników najczęściej są ażurowe, co podnosi ich trwałość i zmniejsza prawdopodobieństwo pęknięcia. Jest to bardzo ważne, gdyż jakikolwiek odłamek plastiku w wypiekach niesie za sobą wiele konsekwencji. Jednocześnie duża ilość łączeń, zagłębień i narożników kratownicy warunkuje potrzebę dokładnego mycia koszy oraz ich dezynfekcję. Dbanie o ich czystość bez odpowiedniego sprzętu byłoby bardzo trudne. Z pomocą przychodzą myjki do koszy.

Myjki przemysłowe do koszy piekarniczych

Myjki przemysłowe do koszy piekarniczych usprawniają i przyśpieszają pracę, a także odciążają pracowników w ich codziennych czynnościach. Podnoszą standardy przedsiębiorstwa i zwiększają poziom higieny. Mają znacznie wyższą przepustowość niż standardowe zmywarki. Efektywnie pracują w temperaturze już  od 35o, jednak najlepiej jest myć kosze w minimum 60o. Doskonale sprawdzają się w miejscach o dużym natężeniu ruchu i mogą pracować nawet przez całą dobę. Myjka do koszy piekarniczych pozwala zaoszczędzić wodę oraz ilość detergentów. Dodatkowo wyparza i dezynfekuje pojemniki, dzięki czemu zakład piekarniczy może zachować najwyższe standardy higieny. Wykorzystuje się je nie tylko do czyszczenia koszy, ale również blach piekarniczych i cukierniczych. 

 

Najczęściej są to myjki przelotowe wyposażone w specjalistyczny tunel myjący, przez który przechodzą naczynia na specjalnych taśmach transportowych. W znaczny sposób ułatwia i przyspiesza to proces mycia, który z reguły dzieli się na dwa etapy:

  • pierwszy etap to mycie koszy piekarniczych wodą i środkiem myjącym w zamkniętym obiegu wyposażonym w filtr zanieczyszczeń,
  • drugi etap to spłukiwanie pojemników pod bieżącą wodą. 

Taki podział na dwie sekcje zapewnia maksimum higieny i najwyższa czystość pojemników.

Jak wybrać zmywarkę przemysłową do koszy?

Wybór zmywarki przemysłowej do koszy dostosowanej do potrzeb przedsiębiorstwa nie jest taki oczywisty. Na co zwrócić uwagę, aby nie popełnić żadnego błędu i wybrać dokładnie takie urządzenie, jakie jest niezbędne? Podstawowe cechy zmywarek do koszy to:

  • regulacja szerokości tunelu,
  • regulacja wysokości tunelu,
  • sterownik prędkości mycia,
  • regulacja kierunku pracy dysz myjących,
  • łatwość demontażu systemu dysz,
  • możliwość mycia demontowanych komponentów w zmywarce. 

Zmywarka przelotowa do koszy piekarniczych pracuje niekiedy kilkanaście godzin dziennie. Musi być odpowiednio wydajna, trwała, solidna i wytrzymała. Bez wątpienia pomaga jednak utrzymać czystość koszy w zakładach piekarniczych i znacznie ułatwia codzienną pracę.