Jak zorganizować garownię, by spełniała standardy ekologiczne?

Garownia, czyli komora garownicza, to niezwykle istotne wyposażenie zakładu piekarniczego i cukierniczego. Jego głównym zadaniem jest wspomaganie rozrostu ciasta. To w zasadzie najważniejszy etap produkcji wszystkich wypieków – począwszy od bułek, drożdżówek, chleby, kończąc na słodkich ciastach czy pączkach. Komory garowniczekonstruuje się z płyt nierdzewnych, dzięki czemu z łatwością można zachować w nich higienę. Garownie mają różne wielkości. Są to niewielkie urządzenia rozmiarem zbliżone do szaf chłodniczych, aż do całych kilkumetrowych pomieszczeń. Ciasto wstawiane jest do komory na specjalnych stelażach ze stali nierdzewnej lub wózkach piekarniczych. Wszystko zależy od rozmiarów garowni. Dzięki zastosowaniu uszczelnionych płyt nierdzewnych komory są bardzo szczelne i odznaczają się wysoką izolacją cieplną. Dzięki temu utrzymują odpowiednią temperaturę i wilgotność wewnątrz, co poprawia wzrost ciasta. Sercem garowni jest natomiast garomat.

Wyposażenie komory garowniczej

Komora garownicza składa się ze wspomnianych płyt nierdzewnych. Ich szczelna konstrukcja pozwala zatrzymać wszystkie zadane parametry pracy wewnątrz urządzenia. Podstawowe wyposażenie komory garowniczejto:

  • garomat,
  • sterownik.

Garomatjest najważniejszym elementem komory. Służy wytwarzaniu parydo rozrostu ciasta. Pozwala również ustawić stałe parametry temperatury i wilgotności. Nasza firma produkuje garomaty w dwóch wersjach: elektrycznej i ekologicznej, która wykorzystuje ciepło z odzysku. Pozwala to zmniejszyć zużycie energii elektrycznej i generować oszczędności w zakładzie produkcyjnym. 

Drugim niezwykle ważnym wyposażeniem komory garowniczej jest sterowanie do garowni. Składa się na niego regulator, czujnik, wyświetlacz, a także ikony do sygnalizacji pracy. Panel kontrolny mocuje się nad drzwiami pomieszczenia – zarówno nad małymi urządzeniami, jak i całymi komorami. Pozwala płynnie regulować temperaturę i wilgotnośćwe wnętrzu, dzięki czemu można dobrać optymalne parametry dla danego wypieku.

Ekologiczne standardy garomatu

Przedsiębiorcy stale poszukują sposobów, które pozwolą im obniżyć koszt funkcjonowania ich firm. Zakłady piekarnicze i cukiernicze korzystają z różnego rodzaju urządzeń, które mają wysoki pobór mocy. Są jednak sposoby, które umożliwiają obniżenie wydatków związanych z energią elektryczną. Nasza firma uzyskała pierwsze miejsce w targach SweetTargi na produkt roku dzięki nowoczesnemu urządzeniu, jakim jest stworzony przez nas ekogaromat. W jaki sposób udało się nam obniżyć koszty eksploatacji garowni?

W standardowych rozwiązaniach stałą temperaturę uzyskuje się przez ogrzewanie komory garowniczej grzałkami elektrycznymi. Nie musimy ukrywać, że rozwiązanie to jest bardzo drogie. Garownia często pracuje nawet przez całą dobę, więc w skali roku, a nawet miesiąca, opłaty są naprawdę wysokie. Ekogaromat to nowoczesny system oparty na ogrzewaniu komory ciepłem z odzysku. Wilgotność natomiast zwiększa się poprzez zainstalowany system dysz zraszających. Zmniejsza to koszty eksploatacji komory garowniczej do absolutnego minimum. Ponadto finalny produkt nie przykleja się do wózków ładowniczych.