Jak szybko i efektownie dekorować wyroby cukiernicze pomadą spożywczą?

Z całą pewnością słyszałeś już wcześniej o pomadzie cukierniczej. Służy ona do końcowego pokrywania różnego rodzaju wypieków, aby nadać im piękny kolor, glazurę, smaczną polewę i nie tylko. Pomada jest jedną z najczęściej stosowanej dekoracji pączków, a także produktów ciastkarskich, ciast i pieczywa cukierniczego. To właśnie dzięki niej pączki i ciastka wyglądają tak pysznie i zachęcają klientów do zakupu. Zakłady piekarnicze i cukiernicze mają ogromny wybór urządzeń gastronomicznych, które usprawniają i ułatwiają pracę oraz odciążają pracowników.

Urządzeniem, które zasługuje na szczególną uwagę i które pomaga szybko oraz efektownie dekorować wyroby cukiernicze pomadą spożywczą, jest pomadziarka cukiernicza. To niezwykle ważny element zaplecza cukierniczego i warto rozważyć jego zakup. Dzięki niej wyroby piekarnicze i cukiernicze prezentują się tak apetycznie. Pomadziarka cukiernicza przyśpiesza proces ozdabiania i czyni go powtarzalnym w skali produkcyjnej. Z dużym powodzeniem wykorzystuje się ją nie tylko w zakładach piekarniczych na skalę przemysłową, ale również w małych piekarniach i cukierniach. 

Wybór odpowiedniej pomadziarki cukierniczej

Pomadziarka cukiernicza jest jednym z elementów całej linii cukierniczej, dlatego powinna pasować do innych urządzeń w firmie, takich jak podajniki taśmowe. Dodatkowo musi być kompatybilna z posiadanymi przez zakład cukierniczy blachami. To właśnie na nich pod dozownikiem pomady przejeżdżają produkty przygotowane do ozdabiania. Warto wiedzieć, że pomadziarka umożliwia dekorowanie nie tylko zbiorczo na blachach, ale również pojedynczo. Urządzenie nie musi być również kolejnym etapem produkcji ciastek i pączków. Dekorowanie może stanowić również niezależny krok, podczas którego oblewa się polewą wypieki pochodzące z zewnętrznej dystrybucji.

Jak działają pomadziarki? Producenci najczęściej wykorzystują technikę kurtynową, a strumień pomady oblewa wypiek całościowo i jednolicie lub w formie nitek, pasów, kratki czy innych zdobień. Wybierając odpowiednią pomadziarkę cukierniczą, warto zwrócić uwagę na:

  • możliwość łatwego demontażu elementów do mycia i ich przystosowanie do zmywarki (pompki krzywkowe, leje, wylewki, filtry),
  • przepustowość i wydajność urządzenia dopasowaną do dobowego przepływu wypieków w zakładzie,
  • możliwość regulacji parametrów oblewania pomadą: szybkość, grubość warstwy,
  • stabilność i wytrzymałość konstrukcji.

Dlaczego warto korzystać z pomadziarek spożywczych?

Największą zaletą pomadziarek spożywczych jest usprawnienie pracy oraz powtarzalność procesów. Stosowanie pomadziarek podnosi rangę przedsiębiorstwa, generuje szereg oszczędności, skraca czas przygotowania wypieków. Pomadziarki produkowane przez Eurotechnikę wykonane są ze stali kwasoodpornej i mają łatwe w demontażu elementy, które bez problemu można myć w zmywarce. Ponadto komponenty mające kontakt z żywnością są teflonowane, a sama konstrukcja wygodna i lekka. Ogromną zaletą jest nie tylko oszczędność czasu, ale również samej pomady cukierniczej.

Trudno jest sobie wyobrazić funkcjonowanie zakładu cukierniczego bez pomadziarek. Praca w tego typu przedsiębiorstwach dąży do pełnej automatyzacji i nikogo nie powinny dziwić tego typu urządzenia skracające czas przygotowania finalnego wyrobu.