Wymiennik kominowy jako element systemu odzysku ciepła z pieca piekarniczego

Koszty energii stale rosną, dlatego we wszystkich branżach poszukuje się ekologicznych rozwiązań i możliwości redukcji kosztów. Inwestycja w urządzenia pozwalające wtórnie wykorzystać źródło energii jest opłacalna. Oprócz realnych korzyści finansowych i zaoszczędzenia sporej części wydatków na prąd zakład przemysłowy wykorzystujący ekologiczne rozwiązania zyskuje w oczach klientów i spełnia unijne wymagania. Ekologiczną alternatywą do wtórnego wykorzystania energii oraz zredukowania ilości niezbędnej do napędzania urządzeń w zakładzie piekarniczym jest system odzysku ciepła z pieca piekarniczego. Ekologiczne rozwiązania tego typu to:

  • kominowy wymiennik ciepła montowany na kominie pieca i wykorzystujący wtórnie energię emitowaną przez piec,
  • kondensator pary wykorzystujący ciepło z pary.

Wypiek pieczywa jest procesem niezwykle skomplikowanym i energochłonnym. Przed wypiekiem kęsy ciasta są zraszane. Następnym krokiem jest komora garownicza, w której ulegają rozrostowi. Później przewożone są do pieców piekarniczych, w których pieką się przez określony czas. Niekiedy jest to kilka, innym razem kilkanaście lub kilkadziesiąt minut. Wszystkie te procesy są stale powtarzane, czasem nawet kilkanaście razy w ciągu całej doby. Wymiennik kominowy to doskonałe urządzenie, które pozwala obniżyć koszty energii elektrycznej.

Jak działa kominowy wymiennik ciepła?

Kominowy wymiennik ciepła, lub nazywany krócej wymiennik kominowy, to nowoczesne urządzenie montowane w kanale kominowym pieca piekarniczego. Można go dopasować do różnych urządzeń. Współpracują z każdym typem pieca, czyli przelotowymi, obrotowymi i półkowymi. Jest nowatorskim produktem, które oprócz doskonałej wydajności nie wpływa w żaden sposób na ciąg kominowy. Wiadomo, że piec piekarniczy jest urządzeniem, które pochłania bardzo dużo energii elektrycznej. Sprawność spalin, które się z niego wydostają, wynosi nawet 80-85%. Jest to bardzo wysoki wynik. Dlaczego nie wykorzystać tego ciepła ponownie? Poszukując sposobów jego odzysku i wtórnego przetworzenia powstały ekologiczne kominowe wymienniki ciepła. Umożliwiają odzyskanie aż 15% energii uznanej do niedawna za bezpowrotnie utraconą. Jeszcze wyższe standardy ekologiczne w firmie daje połączenie: wymiennik kominowy i wytwornica pary do garowni. Gdzie można przekazać dalej to ciepło? Możliwości jest wiele:

  • ogrzanie wody,
  • ogrzanie budynku,
  • napędzenie innych urządzeń.

Zasada działania kominowego wymiennika ciepła jest dość prosta. Na cały system składają się:

  • jeden lub kilka wymienników,
  • pompa cyrkulacyjna,
  • układ sterujący,
  • zbiornik na wodę.

Sam wymiennik natomiast zbudowany jest ze szczelnej obudowy ze stali kwasoodpornej. Posiada on otwór wlotowy i wylotowy, nagrzewnicę, przepustnicę, odpływ do skroplin. Cały proces polega na pobieraniu ciepła ze spalin, które przechodzą do nagrzewnicy, a później ogrzewają znajdującą się w zbiorniku wodę. Kolejnym krokiem jest skierowanie cieczy do wężownicy zasobnika. Jeśli ciepło wykorzystywane jest dalej w centralnym ogrzewaniu, to w momencie gdy osiągnie zadaną wysokość temperatury zostanie przyłączony do instalacji.

Ekologiczne metody odzysku ciepła

Odzysk ciepła do niedawna kojarzony był przede wszystkim z odnawialnymi źródłami energii na przykład pompami ciepła do ogrzewania domów czy też klimatyzacją. Jednak wkroczył on również na rynek maszyn gastronomicznych, przynosząc tym samym ekologiczne urządzenia do odzysku ciepła z pieców piekarniczych. Jak mówi ekspert z Eurotechnika, producent urządzeń gastronomicznych:

Zastosowanie ekologicznych metod odzysku ciepła pozwala lepiej wykorzystać energię w zakładzie piekarniczym. Jest to niezwykle opłacalne pod kątem finansowym, a ponadto zmniejsza negatywny wpływ przedsiębiorstwa na środowisko. Nowoczesne urządzenia podnoszą wydajność energetyczną pieców, a dodatkowo pozwalają ponownie przetworzyć energię. To nie tylko wymienniki kominowe, ale również kondensatory pary.

Montowanie systemów odzysku ciepła w zakładach piekarniczych jest opłacalne pod kątem finansowym i ekologicznym. Zmniejszają koszty energii oraz emisję szkodliwych związków do atmosfery. Wszystko to przekłada się na to, że wymienniki kominowe to praktycznie niezastąpiony element całej instalacji.