W jakim celu zrasza się pieczywo przed jego wypiekiem?

Zanim chleb trafi na sklepowe półki, a później na domowy stół, piekarz musi się przy nim sporo napracować! Produkcja chleba to szereg różnego rodzaju procesów, a jednym z nich jest zraszanie pieczywa przed wypiekiem. Można zrobić to w komorze garowniczej lub opryskać kęsy ciasta bezpośrednio wodą. Dlaczego się to robi? W artykule wyjaśniamy, jak zraszanie pieczywa wpływa na proces pieczenia.

Jak się zrasza ciasto przed wypiekiem?

Czy do zraszania pieczywa potrzebny jest specjalistyczny sprzęt? I tak, i nie. Odpowiednie nawilgocenie pieczywa przed wypiekiem można osiągnąć, podwyższając wilgotność w piecu piekarniczym na samym początku pieczenia. Drugą, znacznie efektywniejszą formą zraszania kęsów pieczywa przed wypiekiem, jest użycie komory do zraszania ciasta. Jest to urządzenie wykonane ze stali nierdzewnej, do której wprowadzany jest wózek wypełniony kęsami bułek, chleba i innych wypieków. Komora do zraszania ciasta znacznie przyśpiesza proces i sprawia, że jest powtarzalny, co wpływa na całość procesów produkcyjnych. Dzięki komorze piekarz ma pewność, że wszystkie wprowadzone do maszyny kęsy pieczywa będą odpowiednio zwilgocone. Co więcej, urządzenie to nie jest energochłonne. Stosując urządzenia do odzysku ciepła, na przykład ekogaromaty czy wymienniki kominowe przy piecach piekarniczych, można zaoszczędzić dużo energii i przekazać ją na przykład do komory zraszającej pieczywo.

Dlaczego należy zraszać ciasto przed wypiekiem?

Zraszanie pieczywa przed wypiekiem pozwala uzyskać doskonały smak i piękny wygląd chleba, bułek oraz innych wyrobów. Dzięki tej czynności ciasto po wypieku jest idealnie krągłe i pełne w środku. Bez zraszania pieczywo pęka podczas wypieku, czyli zwiększania swojej objętości w piecu, a finalny produkt jest pusty w środku. Dobre nawilgocenie surowego pieczywa sprawia, że kęsy są elastyczne i dobrze rozciągają się podczas wypieku, dzięki czemu nie pękają w trakcie. Co więcej, dzięki zraszaniu pieczywa kęsy zachowują w sobie gorącą parę. Dzięki temu pory w cieście są wypełnione, a nierówności wygładzone. 

Czy samo zraszanie kęsów pieczywa wystarczy?

Tak jak wspomnieliśmy na początku, samo zraszanie pieczywa wodą lub pozostawienie kęsów w komorze garowniczej nie wystarcza. Co jest najważniejszą cechą dobrze wykonanego pieczywa? Z pewnością piękny zapach, ładny wygląd, pełny kształt wewnątrz, a także – czy też przede wszystkim – chrupiąca, gładka i odpowiednio twarda skórka. Jednak samo zraszanie pieczywa to nie wszystko. Aby to osiągnąć, należy dodatkowo zadbać o kęsy pieczywa. Jak? Przede wszystkim trzeba dobrze przygotować blachę piekarniczą, czyli odpowiednio wysmarować ją substancją oleistą tak, aby kęsy nie przywarły do jej powierzchni. Drugą, jeszcze ważniejszą kwestią, jest smarowanie ciasta przed wypiekiem masą jajową jeszcze przed nawilgoceniem kęsów. Te czynności to klucz do chrupiącej skóry i pysznego pieczywa.

Zraszanie pieczywa przed wypiekiem to niezwykle ważna czynność, bez której trudno wyobrazić sobie dobrze wyglądający, pełny w środku i pyszny w smaku chleb. Można w tym celu samodzielnie próbować zmienić ustawienia pieca lub też skorzystać z nowocześniejszej technologii i wprowadzić kęsy pieczywa do komory do zraszania. Dzięki niej ciasto zostanie odpowiednio nawilgocone, co sprawi, że finalny wyrób będzie idealny.